TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

05.02.2019

DAHA ŞIK BANYOLAR İÇİN 6 ETKİLİ ÖNERİ

Eskiden evimizin en az vakit geçirdiğimiz yeri banyolardı. Ancak günümüzde gerçekten dinlendiğimizi hissetmeye ihtiyacımız var ve bunun için de banyoda daha çok vakit geçiriyoruz. Sesinden tenimize dokunuşuna kadar, su ile haşır neşir olmak ruhumuza çok iyi geliyor. Özellikle de yalnız yaşamıyorsak ve kendimize ait bir odamız yoksa banyo, kimsenin bizi rahatsız etmeyeceği, tüm dünyayı dışarıda bırakarak hem ruhumuzu hem de bedenimizi arındırdığımız mükemmel bir alan. Kişisel bakımımızı yapmak, kendimizi daha iyi ve özel hissetmek için banyoda saatlerimizi geçiriyoruz. Hele bir de banyomuz genişse ve küveti olan şanslı azınlıktaysak değmeyin keyfimize!

Cosalindo'da banyo projelerini incelemek için: https://www.cosalindo.com/banyo-projeleri

Büyük-küçük, lüks-normal, eski-son moda; nasıl olursa olsun hemen hepimiz banyomuzda uzun zamanlar geçirmeyi, keyif yapmayı, evde kendimize ayırdığımız sınırlı zamanın kalitesini tamamıyla "ben"e dönerek artırmayı seviyoruz. Masajlı-müzikli jakuziler, göz okşayan ışıklandırmalar, özel haznesinde küvet karşısına yerleştirilen TV'ler, banyo kokuları ve köpükleri hep bu aşkın sonucu. Hadi gelin, ruh ve beden olarak tamamıyla kendimizle kaldığımız bu alanı banyo dekorasyonu fikirleri ile daha da güzelleştirelim!

3D Mimari Ofisi | USA Atlanta Banyo Projesi https://www.cosalindo.com/usa-atlanta-banyo-projesi

"Az, Çoktur"

Şehir, hayat, ilişkiler, diyaloglar o kadar karmaşık ki; evimize geldiğimizde her şeyden önce huzur bulmak ve dinlenmek istiyoruz. Bu nedenle evimizin her köşesinde olduğu gibi banyoda da sadelik ön planda olmalı. Zaten artık modadan dekorasyona, mimariden tasarıma her yerde sadelik, daha doğrusu minimalizm başrolde. Ünlü Alman mimar Mies Van der Rohe'nin mottolaşmış sözünde de belirttiği gibi "az, çoktur" felsefesini hayatının her alanına taşıyor insanoğlu. O halde ne yapıyoruz; banyomuzda kullanmadığımız tüm gereksiz eşyaları depoya kaldırıyor; yedek havlu ve tuvalet kağıdı, fön makinesi, fırça, el aynası gibi şeyleri banyo dolaplarına, yoksa saklama kutularına veya sepetlerine yerleştiriyoruz. Emin olun banyo gibi, pek çok evin bu en dar alanında daha az eşya görmek sizi en başta göz yorgunluğundan kurtaracak. Daha az eşya bulunan banyoların daha hızlı ve kolay temizlendiği gerçeğini de es geçmeyelim.

Hande Köksal Mekan Tasarım | Esin Beykoz Evi https://www.cosalindo.com/esin-beykoz-evi

Temel Malzemeler Önemli

Banyonuzun şık ve güzel gözükmesi, aksesuarlarda her ne kullanırsanız kullanın temelde hangi malzemeleri kullandığınızla yakından ilişkili. Cam, seramik, mermer ve diğer doğal taşların yanı sıra suya dayanıklı ağaçlara da duvardan lavaboya, banyonuzun her noktasında yer verebilirsiniz. Banyo dekorasyonu yaparken doğal malzemeler kullanmak hem uyguladığınız minimal çizgiye uyum sağlayacak hem de sizi temel amaç olan "huzur"a bir adım daha yaklaştıracak. Ayrıca duvarlarda desenli mozaik ve fayanslar kullanarak otantik ve şık bir hava yaratabilirsiniz.

Renklerin Gücünü Kullanın

Pebbledesign Şekeroğlu Evi / Dokuz Palmiye Sitesi https://www.cosalindo.com/sekeroglu-evi-dokuz-palmiye-sitesi

Düz ve tek rengin hakim olduğu veya tek tip fayansla döşenmiş banyolar için artık biraz demode oldu diyebiliriz. Evet minimalizm ama bu sadeliği gerek renkli mozaikler, gerek etnik desenlerle bezeli fayanslar, gerekse suya dayanıklı çeşit çeşit duvar kağıtlarıyla biraz olsun renklendirebilir, böylelikle banyonuza küçük dokunuşlarla hareket katabilirsiniz. Renkleri yalnızca duvar veya zeminde değil eğer biraz cesursanız tavanda da kullanabilirsiniz. Eğer baştan sona fayansla kaplı bir banyonuz yoksa kaplamasız olan duvarını o yılın moda rengine boyayabilirsiniz. Bu yazın moda renkleri lila ve canlı pembe. Pastel tonların fon oluşturduğu neon renkler ise yaşamımıza canlılık katmayı sürdürüyor. Geniş yüzeyler için açık ve pastel renkler, detaylarda ise canlı, neon renklerden yararlanabilirsiniz. Yalnızca ana hatlarda değil; havlu, paspas, duş başlığı ve perdesi, ayna, diş fırçalık ve sabunluk gibi detaylarda da renklerin gücünü kullanabilirsiniz.

Aksesuarlar Aşkına!

36.// | SD Suadiye Ev Projesi https://www.cosalindo.com/sd-suadiye-ev-projesi

Banyo dekorasyonu aksesuarlarında da daha özgürüz artık. Standart diş fırçalık, sabunluk gibi aksesuarlar bir yana banyolarımızı da evimizin salonu gibi süslemek bugünlerde çok moda. Duvarlara asacağımız resimler, fotoğraflar, seramik objeler; bir rafa yerleştireceğiniz büyüklü küçüklü mumlar, parfüm şişeleri, banyo kokuları ve yerde kullanabileceğiniz fener ve sepetlerle çok şık bir görüntü elde edebilirsiniz. Eğer fotoğraf ve resimlerin vurucu bir etki yaratmasını istiyorsanız hepsini banyonuza uygun oranda, olabildiğince büyük boyutlarda kullanın. Ayrıca armatürlerden lavabonun bulunduğu tezgaha, banyo dolabından çöp kutusuna kadar hemen her detayda tasarım objelere yer vererek banyonuzu daha özel kılabilirsiniz.

Mimat Mimarlık Pelitözü Evi https://www.cosalindo.com/pelitozu-evi

Doğayla Tazelenme Zamanı

Çiçeklere ve canlı bitkilere evimizin hemen her köşesinde yer verirken banyoları es geçmek olur mu! Hele bir de banyomuzda gün ışığının içeri dolduğu bir pencere varsa... Banyonuz küçükse küçük saksılarda sukulent ve fesleğen gibi bitkilerle; büyükse zemine yerleştireceğiniz görkemli saksılar ve büyük, ağaçsı bitkilerle hem kendinizin hem de banyonuzun havasını tazeleyebilirsiniz. Banyonuzun nemli havası bitkilerinize, bitkiler de ruhunuza iyi gelecek.

BANYO PROJELERİ

Design House TP GE Etiler Ev Projesi https://www.cosalindo.com/ge-etiler-ev-projesi

Işık Oyunları

Canto21 Kanlıca Yalısı https://www.cosalindo.com/kanlica-yalisi

Banyodaki dinlencenin büyük oranda ortamın ışığına ve dolayısıyla da ışıklandırmaya bağlı olduğu kesin. Dekorasyonunuz ne kadar iyi olursa olsun, doğru bir şekilde aydınlatmıyorsanız banyonuzu kasvetli bir alan olmaktan kurtaramayacaksınız demektir. İşe banyonuzdaki elektrik anahtarını bir dimmerle değiştirerek başlayabilirsiniz. Böylece istediğiniz zaman romantik, istediğiniz zamansa huzur dolu bir ambiyans yaratabilirsiniz. Küçük fenerlerin içine yerleştireceğiniz mumlarla da otantik bir hava oluşturabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise pencere gibi doğal ışık kaynaklarınız varsa önünü kapatmamak ve istediğiniz zaman banyonuzun yeterince aydınlık olmasını sağlamak. Küçük banyolar için tavan armatürleri iyi bir çözüm olabilir. Alanınız genişse büyük, görkemli tasarım avizelerle banyonuza şıklık kazandırabilirsiniz. Enerji tasarruflu ve çevreci LED aydınlatmalı armatürler, gömme aydınlatmalar ve spotlar ise bir diğer seçeneğiniz.

1. SimpleHuman Ayarlanabilir Duş Rafı 2. SimpleHuman Akıllı Ayna 3. SimpleHuman Sensörlü Sıvı Sabunluk 4. Save The Flowers Gold Tablo 5. SimpleHuman Sensörlü Gold Ayna 6. Fiolas Oda Kokusu 7. Bakır İstanbul Mendil Kutusu 8. Haremlique İstanbul Mermer Diş Fırçalık 9. Haremlique İstanbul Mermer Tepsi 10. Phare Studio Kare Aplik 11. Haremlique İstanbul Kavanoz 12. Urban Atölye Airplant Camekanı 13. Bakır İstanbul Pirinç Sepet 14. SimpleHuman Retro Çöp Kutusu 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar