TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

17.07.2018

ÇAĞ ATLAYAN SERAMİKLER

Tarihin ilk çağlarından itibaren seramiğin kullanılması, yoğurulması, şekil verilmesi ve süslenmesi düşünüldüğünde şu an geldiği nokta hayran olunası. O dönemlerde yaşayanların, görseler dimağlarının tutulacağı cinsten.

Evlerimizde seramik kullanmayanımız veya sevmeyenimiz var mıdır pek sanmıyorum. En tercih etmeyenin bile muhakkak birkaç parça seramik eşyası vardır. Peki neden seramiğe bu kadar düşkünüz? Her şeyden önce şık ve sempatik. Porselen gözümüzde ne kadar zarif ise seramik de o kadar sevimli.

Bou Art & Design | Büyük Dekoratif Kutu https://www.cosalindo.com/kosegen-siyah-kapakli-buyuk-dekoratif-kutu

Önemli kriterlerden biri de cam, kristal ve porselenin kırılgan yapılarına kıyasla    -daha dayanıklı demesek bile-  mukavemetli olduğunu söyleyebiliriz. En ufak bir çarpmada çatlamıyor, kırılmıyor oluşu diğerlerini göre avantajını yükseltiyor. Yüzeylere uygulanan düz, hareli, mat, parlak gibi çeşitli seçeneklerin seramiğin estetik ve hatta sanatsal yönünü sivrilttiğini söyleyebiliriz. 

Flaminia | Roll 56 Tezgah Üstü Lavabo https://www.cosalindo.com/roll-56-bronz-tezgah-ustu-lavabo

Seramiği sadece aksesuarlarda ya da tamamlayıcılarda düşünmek haksızlık olur. Ülkemiz yer ve duvar seramiği üretiminde dünyanın önde gelen ülkelerinden biriyken değinmemek olmaz. Son derece inovatif yöntemlerle üretilen mermer, ahşap, beton ve hatta kumaş görünümlü yüzeyleriyle seramikten vazgeçmememiz için adeta her yolu deniyor firmalar. Ama sonuçta böylesine başarılı ürünler çıkıyor ortaya. 

Flaminia | Fidia Lavabo Dolabı https://www.cosalindo.com/fidia-lavabo-dolabi

Mutfak ve banyo kaplamalarının yanı sıra lavabolarda da oldukça yenilikçi modellere rastlıyoruz. Bildiğimiz klasik formları unutun, üstelik bu yeni formlara mat ve metal parlaklığında renkler de eşlik ediyor.

Ceramica Bardelli | Coates Bodypark 4 Seramik https://www.cosalindo.com/coates-bodypark-4-seramik

Ceramica Bardelli | Tuli Tuli Seramik https://www.cosalindo.com/tuli-tuli-seramik

Some Home | Horse Luck Lacivert Büyük Yemek Tabağı https://www.cosalindo.com/horse-luck-lacivert-buyuk-yemek-tabagi

Seramik, özellikle tasarımcıların sıklıkla başvurduğu malzemelerden biridir. Çaydanlıktan kahve fincanına, takısına kadar sayısız şekilde karşımıza çıkabilir.

Ritzy Fine Living | Çini Desenli Porselen Saksı https://www.cosalindo.com/cini-desenli-porselen-saksi

Çinlilerin “Chinoserie” ile yüzyıllar önce hayatımıza soktuğu mavi beyaz desenli bleu blanc vazolar size seramiğin yapı taşlarından diyebiliriz.

Design State Home | Büyük Kuşlu Küp https://www.cosalindo.com/kuslu-buyuk-kup

Mutfak gereçlerinde özellikle yemek takımlarından mutlaka bir seti seramik seçiyoruz. Çünkü desenler o kadar cezbedici ki karşı koyamıyoruz.

Peki, seramikten yatak başı? Başlarken seçtiğim fotoğrafta gördüğünüz seramik yatak başı, Cosalindo projelerinde rastlayacağınız bu örnek yazlıklar için biçilmiş kaftan. Soğuk dokusu sıcak yaz günleri ile harika bir denge oluşturacak, seçeceğiniz desenlerle cıvıl cıvıl bir yaz geçirebileceksiniz.

Seramiklere kapıları sonuna kadar açın, özellikle de bu yaz! Daha çok seramik ürün için Cosalindo'ya göz atabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar