TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

06.03.2018

MUTFAKTA YEMEK MASASI ÇÖZÜMLERİ

Evin en hızlı trafiğinin aktığı yerin mutfak olduğunda hemfikirizdir sanırım. Başka hiçbir odada veya yaşam alanında böylesine bir telaş ve aksiyon olmaz genelde. Belki bu yüzden, belki de içinde pişenlerin nefis kokusundan olsa gerek en çıkmak istemediğimiz yerdir. Ne kadar süslü ve şaşalı yemek odaları satın alıp baş köşelere koysak da mutfakta yiyor olmanın keyfi bambaşkadır. Hele biri pişirirken oradaki sohbete dahil olmak ise katmerli güzeldir. Boşuna mı şimdilerde “hem pişir hem keyifli zaman geçir” temalı workshoplar var her yerde? Boşuna mı eskiden canhıraş yetiştirmeye çalıştığımız yemekleri artık arkadaşlarımızı davet edip birlikte hazırlıyoruz? Bunlar hep mutfağın sıcaklığının bizi birleştirmesinden kaynaklanıyor.

Eskiden bir küçük masa koyup sabahları kahvaltı edilecek kadar bir yer yeter derken artık mutfakları büyütüp daha geniş alanlar açmanın peşindeyiz. Çünkü mutfak içten, mutfak samimi, mutfak birleştiren, mutfak eğlenceli. Bu sebeple mutfaklarda nasıl yemek masalarına yer verebiliriz biraz onu inceleyeceğiz.

Şayet alanınız genişse büyük masa koymaktan çekinmeyin. Hem daha kalabalık grup misafir ettiğinizde salona mecbur kalmazsınız hem de hazırlık aşamasında ilave bir tezgahınız olur ki yemek yapmayı sevenler için tezgah büyüklüğünün önemi malum.

Ada mutfağı yemek masası olarak kullanmak da yaygın bir seçenek ancak ada mutfak koyacak kadar bir alanınız yoksa yine de çözüm üretilebilir. Tezgaha monte bir parça kestirilerek yerden tasarruf ettiğiniz gibi aynı zamanda ada mutfak veya bar düzeni olarak kullanabilirsiniz. Neticede hayal ettiğinizi yaşamanız önemli olan.

Dikdörtgen mutfaklar uygulama ve yerleşim açısından zaman zaman problem yaratabiliyor. Böyle durumlarda yine metrekarenin elverdiği ölçüde dar ve uzun bir masa tercih edebilirsiniz. Böylelikle kısıtlı metrekareye rağmen fazla kişiyi ağırlayabilirsiniz.

Tamamen açık olmasa da salonla birleşen mutfaklarda bütünlük olması açısından yemek grubu iki alana da uyacak şekilde tercih edilebilir, bu sayede uyumla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Çoğu mutfak ve salon birbirine sırt sırta vermiş şekilde dizayn edilir. Verilen yemekler de düşünülünce mutfak ile arada fazla mesafe olması istenmez. Bu durumları daha kullanışlı hale getirmek için ortak duvar-ortak televizyon uygulayabilirsiniz. Taşıyıcı olmadıktan sonra açacağınız boşluk ile aynı televizyondan hem salonda hem mutfakta faydalanabilirsiniz. Bu durumda mutfaktaki yemek bölümünün biraz daha konforlu olmasında fayda var çünkü işin içine televizyon dahil olduğu anda orada geçirilecek süre uzayacaktır, haliyle rahatsız bir takım bir süre sonra kullanışlı olmaktan çıkabilir.

Bu kadar büyük alanlara sahip değilseniz yine de çözümler bitmiyor. Bir ya da maksimum iki kişinin yemek yiyebileceği büyüklükte ilave bir parça yine tezgahla birlikte konumlandırılabilir. Tam tersi olarak mutfağınız bir anda aşağıdaki örnekteki gibi salona bile dönüşebilir. Sizin mutfakta tercihiniz nasıl yemek masaları?

Farklı dekorasyon stillerine uygun tasarımlarıyla tasarım yemek masası modelleri için Cosalindo.com'u inceleyebilirsiniz. Modern yemek masası modelleri için Cosalindo.com'u ziyaret edebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar